Loading...
 Start Page

PESCARA 2015

PESCARA RESULTS 2015

The host country Italy was the leading force in the 1st Mediterranean Beach Games, winning a total of 70 medals, 33 gold, 23 silver and 14 bronze. France was second with 13 gold, 5 silver and 9 bronze, (27), while Greece won a total of 19 medals (4 gold, 7 silver, 8 bronze) and finished 3rd in the overall table.

In detail, Greece won a gold medal in Beach Wrestling with Apostolos Taskoudis (70kg) and Agora Papavassiliou (70kg), and in finswimming with Christos Christopoulos (200m SF) and Sofia Ktena (50m AP). Silver medals were won by the Women’s National Beach Handball team, Timofei Xentis (90kg), Michael Tsikovanis (90+), Katerina Pitsiava (70+) in beach wrestling and Sofia Ktena (100m SF) and Alexandra Nisioti (200m). 400m SF) in finswimming, as well as in the team event (C4x +) rowing. Bronze medals were won in beach wrestling by Christos Navroszidis (70kg), George Koulouchidis (80kg), in finswimming by Loukas Karetzopoulos (50m SF) and Alexandra Nisioti (200m SF), in open sea swimming by George Arniakis (5km), in water-skiing by Nikos Plitas (tricks), Natalia Paschou (tricks) and Marie Vibranietova (board).

In addition, Deniz Dimaki finished 7th in the aquathlon, in handball the men finished 4th, the women finished 7th in beach volleyball, and our country played a major role in beach wrestling. Kyrilos Winebraum was 7th in the 80kg, Elias Bouki 7th in the 90kg, Aris Theodoroudis 6th in the +90kg and Virginia Tsaknaki 4th place in the 60kg.

In open sea swimming, Christos Karatasos finished 6th, Filio Rautopoulou 6th and Greece finished in 4th place. In the rowing, Paschalis Constantas was 5th, while in the doubles, our country was 4th in men and women. In water skiing (board), Nikos Plytas was 6th, Natalia Paschou (slalom) 6th, Alexandra Paschou (4th tricks). In detail, the countries and athletes that finished in the top three in all competitions are as follows:

AQUATHLON

MEN

  1. Gianluca Pocati (Italy) 31.05.25
  2. Ricardo De Palma (Italy) 32.23.76
  3. Dylan Mainen (France) 33.03.63

WOMAN

  1. Sara Papais (France) 35.38.83
  2. Anna Godoi Contreras (Spain) 35.39.20
  3. Elissa Markon (Italy) 36.18.51

BEACH HANDBALL

MEN

  1. Tunisia
  2. Cyprus
  3. Turkey

WOMEN

  1. Italy
  2. Greece
  3. Turkey

BEACH SOCCER

MEN

  1. Italy
  2. Egypt
  3. Libya

BEACH TENNIS

MEN’S DOUBLES

  1. Italy 2
  2. Italy 1
  3. San Marino 1

WOMEN’ DOUBLES

  1. Italy 1
  2. Italy 2
  3. San Marino 1

MIXED

  1. Italy 2
  2. Italy 1
  3. Slovenia 1

BEACH WRESTLING

MEN

70 kg

  1. Apostolos Taskoudis (Greece)
  2. Mendi Omran (Algeria)
  3. Christos Navrozidis (Greece)

80 kg

  1. Billell Handri (Algeria)
  2. Vicenzo Ciara (Italy)
  3. George Koulouchidis (Greece)

90 kg

  1. Salvatore Purpura (Italy)
  2. Timofey Xentis (Greece)
  3. Ali Mustafa (Egypt)

+90 kg

  1. Raya Alcrad (Syria)
  2. Michael Tsikovani (Greece)
  3. Juan Diepa (Spain)

BEACH WRESTLING

WOMEN

60 kg

  1. Emili Difour (France)
  2. Rambia Lamalsa (Algeria)
  3. Amina Benestrachman (Algeria)

70 kg

  1. Agora Papavassiliou (Greece)
  2. Aurora Prieto (Spain)
  3. Marianna Colic (France)

+70 kg

  1. Samar Hamza (Egypt)
  2. Katerina Pitsiava (Greece)
  3. Tasandit Amer (Algeria)

BEACH VOLLEYBALL

MEN

  1. Turkey 1
  2. Italy 1
  3. Croatia 1

WOMEN

  1. Serbia 1
  2. Italy 1
  3. France 1

CANOE OCEAN RACING

MEN 10 km

  1. Maximilian Benasi (Italy)
  2. Esteban Mentina (Spain)
  3. Mathia Colombi (Italy)

WOMEN 10 km

  1. Stefania Tsitsali (Italy)
  2. Anna Alberti (Italy)
  3. Abir Ben Ismail (Tunisia)

FINSWIMMING

MEN

50 Μ. SF

  1. Alexander Noir (France)
  2. Cesare Fumarola (Italy)
  3. Loukas Karetzopoulos (Greece).

50Μ. BF

  1. Andrea Pegoraro (Italy)
  2. Michele Rousso (Italy)
  3. Mohammed Elmozayen (Egypt)

200 Μ. SF

  1. Christos Christopoulos (Greece)
  2. Davide de Ceglie (Italy)
  3. Stefano Fintzini (Italy)

200 Μ. BF

  1. Andrea Pegoraro (Italy)
  2. Mohammed Elmozayen (Egypt)
  3. Mohamed Nentzar (Algeria)

4 km SF

  1. Davide de Ceglie (Italy)
  2. Andrej Matic (Serbia)
  3. Mustafa Nail (Egypt)

2 km BF

  1. Mohammed Najjar (Algeria)
  2. Malek Zagrani (Tunisia)
  3. Mohamed Saadani (Tunisia)

FIN SWIMMING

WOMEN

50 Μ. AP

  1. Sophia Ktena (Greece)
  2. Camille Hage (France)
  3. Erika Barbon (Italy)

50Μ. BF

  1. Elissa Mami (Italy)
  2. Silvia Baroncini (Italy)
  3. Hulund Saandani (Tunisia)

100 Μ. SF

  1. Camille Hage (France)
  2. Sophia Ktena (Greece)
  3. Erika Barbon (Italy)

100 Μ. BF

  1. Giorgia Di Crentico (Italy)
  2. Isabella Brampilla (Italy)
  3. Hulund Saandani (Tunisia)

200 Μ. SF

  1. Camille Hage (France)
  2. Erika Barbon (Italy)
  3. Alexandra Nisioti (Greece)

200 Μ. BF

  1. Giorgia Di Crentico (Italy)
  2. Isabella Brampilla (Italy)
  3. Naila Mansour (Tunisia)

400 Μ. SF

  1. Erika Barbon (Italy)
  2. Alexandra Nisioti (Greece)
  3. Serena Montucci (Italy)

4Χ100 SF

  1. Italy
  2. Turkey
  3. France

14Χ50 BF

  1. Italy
  2. France
  3. Tunisia

4 km SF

  1. Serena Montucci (Italy)
  2. JasmineTarek (Egypt)
  3. Alaa Abtelatif (Egypt)

2 km BF

  1. Elissa Mami (Italy)
  2. Naila Mansour (Tunisia)
  3. Isabella Brampilla (Italy)

4Χ2 km MIXED

  1. Italy
  2. Egypt
  3. France

OPEN SEA SWIMMING

MEN 5 km

  1. Dario Berani (Italy)
  2. Andrea Manci (Italy)
  3. Georgios Arniakos (Greece)

WOMEN 5 km

  1. Arianna Brindi (Italy)
  2. Giulia Gabrrielesi (Italy)
  3. Spela Perse (Slovenia)

5 km MIXED

  1. Italy 2
  2. Italy 1
  3. Croatia

ROWING

MEN

SKIFF

  1. Simone Raineri (Italy)
  2. Mohammed Ben Sintom (Tunisia)
  3. Matej Grobelnik (Slovenia)

DOUBLE

  1. France
  2. Slovenia
  3. Italy

(C4x+)

  1. France
  2. Algeria
  3. Italy

WOMEN

SKIFF

  1. Carmela Papalardo (Italy)
  2. Jessica Bera (France)
  3. Naouel Kiali (Algeria)

DOUBLE

  1. Italy
  2. Algeria
  3. Tunisia

(C4x+)

  1. France
  2. Greece
  3. Italy

MIXED

  1. France
  2. Tunisia
  3. Italy

WATER – SKIING

MEN

SLALOM

  1. Timbaud Dayad (France)
  2. Davide Napolitano (Italy)
  3. Lorenzo d'Alberto (Italy)

TRICKS

  1. Timbaud Dayad (France)
  2. Pierre Bayonne (France)
  3. Nikos Plytas (Greece)

BOARD

  1. Nicolo Caimi (Italy)
  2. Jan Calvez (France)
  3. Lucas Langlois (France)

WOMEN

SLALOM

  1. Clementine Loussin (France)
  2. Beatrice Yanni (Italy)
  3. Clare Lizwelt (France)

FIGURES

  1. Clementine Loussin (France)
  2. Maria Luisa Pazna (Italy)
  3. Natalia Paschou (Greece)

BOARD

  1. Giorgia Gregorio (Italy)
  2. Sina Luxor (Egypt)
  3. Marie Vibranietova (Greece)

GOLD SPONSORS

OFFICIAL SUPPORTERS

                  

  

MEDIA SPONSORS

      

SUPPORTERS

          

91-93 Patron Claus
Patras, P.C. 26335, Greece

 

               

© Copyright 2019 Mediterranean Beach Games, Patras 2019