Loading...
 Start Page

PESCARA 2015

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΕΣΚΑΡΑ 2015

Πρώτη δύναμη στους 1ους Παράκτιους Μεσογειακούς Αγώνες αναδείχθηκε η οικοδέσποινα Ιταλία, η οποία κατέκτησε συνολικά 70 μετάλλια, 33 χρυσά, 3 ασημένια και 14 χάλκινα. Δεύτερη ήταν η Γαλλία με 13 χρυσά, 5 ασημένια και 9 χάλκινα, (27), ενώ η Ελλάδα κατέκτησε συνολικά 19 μετάλλια (4 χρυσά, 7 ασημένια, 8 χάλκινα) και πήρε την 3η θέση στον πίνακα.

Αναλυτικά, η Ελλάδα κατέκτησε χρυσό μετάλλιο στο Beach Wrestling με τον Απόστολο Τασκούδη (70 κιλά) και την Αγορά Παπαβασιλείου (70) κιλά, στην τεχνική κολύμβηση με τον Xρήστο Χριστόπουλο (200 Μ. SF) και τη Σοφία Κτενά (50 Μ. AP). Αργυρό μετάλλιο κατέκτησαν οι εθνική Beach Handball γυναικών, οι Τιμοφέι Ξέντης (90 κιλά), Μιχαήλ Τσικοβάνι (90+), Κατερίνα Πιτσιάβα (70+) στην πάλη άμμου και οι Σοφία Κτενά (100 Μ. SF) και Αλεξάνδρα Νησιώτη (200 Μ. BF, 400 Μ. SF) στην τεχνική κολύμβηση, καθώς και στο ομαδικό (C4x+) στην κωπηλασία. Χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν στην πάλη άμμου οι Χρήστος Ναβροζίδης (70 κιλά), Γιώργος Κουλουχίδης (80 κιλά), στην τεχνική κολύμβηση οι Λουκάς Καρετζόπουλος (50 Μ. SF), Αλεξανδρα Νησιώτη (200 Μ. SF), στην κολύμβηση ανοιχτής θάλασσας ο Γιώργος Αρνιακός (5χλμ), στο θαλάσσιο σκι ο Νίκος Πλυτάς (φιγούρες), Ναταλία Πάσχου (φιγούρες) και Μαρί Βιμπρανιέτοβα (σανίδα).

Πέραν αυτών, στο άκουαθλον, η Ντενίζ Δημάκη κατέκτησε την 7η θέση, στο χάντμπολ, οι άνδρες τερμάτισαν 4οι, στο μπιτς βόλεϊ οι γυναίκες πήραν την 7η θέση, ενώ σημαντική ήταν και η παρουσία της χώρας μας στην πάλη άμμου. Ο Κύριλος Βινεμπράουμ ήταν 7ος στα 80 κιλά, ο Ηλίας Μπούκη 7ος στα 90 κιλά, ο Αρης Θεοδωρούδης 6ος στα +90 κιλά και στις γυναίκες η Βιργινία Τσακνάκη πήρε την 4η θέση στα 60 κιλά.

Στην κολύμβηση ανοιχτής θαλάσσης, ο Χρήστος Καρατάσος τερμάτισε 6ος, η Φιλιώ Ραυτοπούλου 6η και στο μικτό η Ελλάδα πήρε την 4η θέση. Στην κωπηλασία, ο Πασχάλης Κωνσταντάς ήταν 5ος, ενώ στο διπλό, η χώρα μας αναδείχθηκε 4η σε άνδρες και γυναίκες. Στο θαλάσσιο σκι (σανίδα), ο Νίκος Πλυτάς ήταν 6ος, η Ναταλία Πάσχου (σλάλομ) 6η, οι Αλεξάνδρα Πάσχου (φιγούρες) 4η. Αναλυτικά, οι χώρες και οι αθλητές - τριες που τερμάτισαν στις τρεις πρώτες θέσεις σε όλα τα αγωνίσματα, έχουν ως εξής:

ΑΚΟΥΑΘΛΟΝ

ΑΝΔΡΕΣ

  1. Τζιανλούκα Ποτσάτι (Ιταλία) 31.05.25
  2. Ρικάρντο Ντε Πάλμα (Ιταλία) 32.23.76
  3. Ντίλαν Μανιέν (Γαλλία) 33.03.63

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

  1. Σάρα Παπαίς (Γαλλία) 35.38.83
  2. Αννα Γοδόι Κοντρέρας (Ισπανία) 35.39.20
  3. Ελίσα Μαρκόν (Ιταλία) 36.18.51

ΧΕΙΡΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΑΜΜΟΥ

ΑΝΔΡΕΣ

  1. Τυνησία
  2. Κύπρος
  3. Τουρκία

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

  1. Ιταλία
  2. Ελλάδα
  3. Τουρκία

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΑΜΜΟΥ

ΑΝΔΡΕΣ

  1. Iταλία
  2. Αίγυπτος
  3. Λιβυή

ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ ΑΜΜΟΥ

ΔΙΠΛΟ AΝΔΡΩΝ

  1. Ιταλία 2
  2. Ιταλία 1
  3. Σαν Μαρίνο 1

ΔΙΠΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

  1. Ιταλία 1
  2. Ιταλία 2
  3. Σαν Μαρίνο 1

ΜΙΚΤΟ

  1. Ιταλία 2
  2. Ιταλία 1
  3. Σλοβενία 1

ΠΑΛΗ ΑΜΜΟΥ

ΑΝΔΡΕΣ

70 κιλά

  1. Απόστολος Τασκούδης (Ελλάδα)
  2. Μεντί Ομράν (Αλγερία)
  3. Χρήστος Ναβροζίδης (Ελλάδα)

80 κιλά

  1. Μπιλέλ Χαντρί (Αλγερία)
  2. Βιτσέντσο Κιάρα (Ιταλία)
  3. Γιώργος Κουλουχίδης (Ελλάδα)

90 κιλά

  1. Σαλβατόρε Πουρπούρα (Ιταλία)
  2. Τιμοφέι Ξέντης (Ελλάδα)
  3. Αλι Μουσταφά (Αίγυπτος)

+90 κιλά

  1. Ράγια Αλκράντ (Συρία)
  2. Μιχαήλ Τσικοβάνι (Ελλάδα)
  3. Χουάν Ντιέπα (Ισπανία)

ΠΑΛΗ ΑΜΜΟΥ

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

60 κιλά

  1. Εμιλι Ντιφούρ (Γαλλία)
  2. Ράμπια Λαμάλσα (Αλγερία)
  3. Αμίνα Μπεναντερραχμάν (Αλγερία)

70 κιλά

  1. Αγορά Παπαβασιλείου (Ελλάδα)
  2. Αουρόρα Πριέτο (Ισπανία)
  3. Μαριάνα Κόλιτς (Γαλλία)

+70 κιλά

  1. Σαμάρ Χάμζα (Αίγυπτος)
  2. Κατερίνα Πιτσιάβα (Ελλάδα)
  3. Τασσαντίτ Αμέρ (Αλγερία)

ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΑΜΜΟΥ

ΑΝΔΡΕΣ

  1. Τουρκία 1
  2. Ιταλία 1
  3. Κροατία 1

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

  1. Σερβία 1
  2. Ιταλία 1
  3. Γαλλία 1

ΩΚΕΑΝΙΟ ΚΑΓΙΑΚ

ΑΝΔΡΕΣ 10ΧΛΜ

  1. Μαξιμίλιαν Μπενάσι (Ιταλία)
  2. Εστεμπάν Μεντίνα (Ισπανία)
  3. Ματία Κολόμπι (Ιταλία)

ΓΥΝΑΙΚΕΣ 10 ΧΛΜ

  1. Στεφάνια Τσιτσάλι (Ιταλία)
  2. Αννα Αλμπέρτι (Ιταλία)
  3. Αμπίρ Μπεν Ισμαίλ (Τυνησία)

ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

ΑΝΔΡΕΣ

50 Μ. SF

  1. Αλεξάντρ Νουάρ (Γαλλία)
  2. Τσεζάρε Φουμαρόλα (Ιταλία)
  3. Λουκάς Καρετζόπουλος (Ελλάδα)

50Μ. BF

  1. Αντρέα Πεγκοράρο (Ιταλία)
  2. Μικέλε Ρούσο (Ιταλία)
  3. Μοχάμεντ Ελμοζαγιέν (Αίγυπτος)

200 Μ. SF

  1. Xρήστος Χριστόπουλος (Ελλάδα)
  2. Ντάβιντε Ντε Τσέλιε (Ιταλία)
  3. Στέφανο Φιτζίνι (Ιταλία)

200 Μ. BF

  1. Aντρέα Πεγκοράρο (Ιταλία)
  2. Μοχάμεντ Ελμοζαγιέν (Αίγυπτος)
  3. Μοχάμεντ Νεντζάρ (Αλγερία)

4 ΧΛΜ SF

  1. Ντάβιντε Ντε Τσέλιε (Ιταλία)
  2. Αντρέι Μάτιτς (Σερβία)
  3. Μουσταφά Ναΐλ (Αίγυπτος)

2 ΧΛΜ BF

  1. Moχάμεντ Νεντζάρ (Αλγερία)
  2. Μαλέκ Ζαγκρανί (Τυνησία)
  3. Μοχάμεντ Σααντανί (Τυνησία)

ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

50 Μ. AP

  1. Σοφία Κτενά (Ελλάδα)
  2. Καμίλ Χάιτζ (Γαλλία)
  3. Ερικα Μπάρμπον (Ιταλία)

50Μ. BF

  1. Ελίσα Μάμι (Ιταλία)
  2. Σίλβια Μπαροντσίνι (Ιταλία)
  3. Χουλούντ Σααντανί (Τυνησία)

100 Μ. SF

  1. Καμίλ Χάιτζ (Γαλλία)
  2. Σοφία Κτενά (Ελλάδα)
  3. Ερικα Μπάρμπον (Ιταλία)

100 Μ. BF

  1. Τζιόρτζια Ντι Κρέντικο (Ιταλία)
  2. Ισαμπέλα Μπραμπίλα (Ιταλία)
  3. Χουλούντ Σααντανί (Τυνησία)

200 Μ. SF

  1. Καμίλ Χάιτζ (Γαλλία)
  2. Ερικα Μπάρμπον (Ιταλία)
  3. Αλεξάντρα Νησιώτη (Ελλάδα)

200 Μ. BF

  1. Τζιόρτζια Ντι Κρέντικο (Ιταλία)
  2. Ισαμπέλα Μπραμπίλα (Ιταλία)
  3. Νάιλα Μανσούρ (Τυνησία)

400 Μ. SF

  1. Ερικα Μπάρμπον (Ιταλία)
  2. Αλεξάντρα Νησιώτη (Ελλάδα)
  3. Σερένα Μοντούτσι (Ιταλία)

4Χ100 SF

  1. Ιταλία
  2. Τουρκία
  3. Γαλλία

14Χ50 BF

  1. Ιταλία
  2. Γαλλία
  3. Τυνησία

4 ΧΛΜ SF

  1. Σερένα Μοντούτσι (Ιταλία)
  2. Γιασμίν Ταρέκ (Αίγυπτος)
  3. Αλαά Αμπτελατίφ (Αίγυπτος)

2 ΧΛΜ BF

  1. Ελίσα Μάμι (Ιταλία)
  2. Νάιλα Μανσούρ (Τυνησία)
  3. Ισαμπέλα Μπραμπίλα (Ιταλία)

4Χ2 ΧΛΜ ΜΙΚΤΟ

  1. Ιταλία
  2. Αίγυπτος
  3. Γαλλία

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ

ΑΝΔΡΕΣ 5 ΧΛΜ

  1. Ντάριο Βεράνι (Ιταλία)
  2. Αντρέα Μάντσι (Ιταλία)
  3. Γιώργος Αρνιακός (Ελλάδα)

ΓΥΝΑΙΚΕΣ 5 ΧΛΜ

  1. Αριάννα Μπρίντι (Ιταλία)
  2. Τζιούλια Γκραμπριελέσι (Ιταλία)
  3. Σπέλα Πέρσε (Σλοβενία)

5 ΧΛΜ ΜΙΚΤΟ

  1. Ιταλία 2
  2. Ιταλία 1
  3. Κροατία

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

ΑΝΔΡΕΣ

ΣΚΙΦ

  1. Σιμόνε Ραϊνέρι (Ιταλία)
  2. Μοχάμεντ Μπεν Σίντομ (Τυνησία)
  3. Ματέι Γκρόμπελνικ (Σλοβενία)

ΔΙΠΛΟ

  1. Γαλλία
  2. Σλοβενία
  3. Ιταλία

(C4x+)

  1. Γαλλία
  2. Αλγερία
  3. Ιταλία

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

ΣΚΙΦ

  1. Καρμέλα Παπαλάρντο (Ιταλία)
  2. Τζέσικα Μπέρα (Γαλλία)
  3. Ναουέλ Κιαλί (Αλγερία)

ΔΙΠΛΟ

  1. Ιταλία
  2. Αλγερία
  3. Τυνησία

(C4x+)

  1. Γαλλία
  2. Ελλάδα
  3. Ιταλία

ΜΙΚΤΟ

  1. Γαλλία
  2. Τυνησία
  3. Ιταλία

ΘΑΛΑΣΣΙΟ ΣΚΙ

ΑΝΔΡΕΣ

ΣΛΑΛΟΜ

  1. Τιμπό Νταγιάντ (Γαλλία)
  2. Ντάβιντε Ναπολιτάνο (Ιταλία)
  3. Λορέντσο Ντ’ Αλμπέρτο (Ιταλία)

ΦΙΓΟΥΡΕΣ

  1. Τιμπό Νταγιάντ (Γαλλία)
  2. Πιερ Μπαγιόν (Γαλλία)
  3. Νίκος Πλυτάς (Ελλάδα)

ΣΑΝΙΔΑ

  1. Νικόλο Καϊμι (Ιταλία)
  2. Γιαν Καλβέζ (Γαλλία)
  3. Λούκας Λανγκλουά (Γαλλία)

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

ΣΛΑΛΟΜ

  1. Κλιμεντίν Λουσίν (Γαλλία)
  2. Μπεατρίς Ιάννι (Ιταλία)
  3. Κλαιρ Λιζ Βελτέρ (Γαλλία)

ΦΙΓΟΥΡΕΣ

  1. Κλιμεντίν Λουσίν (Γαλλία)
  2. Μαρία Λουίζα Πάζνα (Ιταλία)
  3. Ναταλία Πάσχου (Ελλάδα)

ΣΑΝΙΔΑ

  1. Τζιόρτζια Γκρεγκόριο (Ιταλία)
  2. Σίνα Λουξόρ (Αίγυπτος)
  3. Μαρί Βιμπρανιέτοβα (Ελλάδα)

ΧΡΥΣΟΙ ΧΟΡΗΓΟΙ

ΕΠΙΣΗΜΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ

                 

  

ΧΟΡΗΓΟΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

      

ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ

  

© Copyright 2019 Μεσογειακοί Παράκτιοι Αγώνες, Πάτρα 2019